Інтерв’ю з Радною Сахалтуєвим

img_0287

КНИГА – НАЙКРАЩИЙ ПОДАРУНОК

Ця знайома всім фраза сьогодні пролунала по-новому: сьогодні, 15 травня, «Розумна дитина» привітала художника-мультіплікатора Радну Сахалтуєва з Днем народження. А подарунок – книга, яку Радна Пилипович блискуче проілюстрував! Новенька, щойно надрукована, що пахне друкарською фарбою – «Правдива історія адмірала Брехунеля». Вийшов справжній сюрприз і енергічне бліц-інтерв’ю.

mak-3

– Радна Пилипович! Прийміть привітання: в першу чергу, з Днем народження. І з виходом книги: тільки вчора з друкарні!

– Дякую! (бере в руки книгу) Ось це так – кілограма півтора! Приголомшливо просто, дуже вражає, вражає розмірами. Подарунок вдався! Прочитаю знову обов’язково: це як побачити мультфільм вже готовим, після монтажу і озвучення.
– На початку книги йдуть титри, адже видавництво позиціонує книгу як паперове кіно. Ось в титрах написано, що Ви – художник-постановник. Відчувається?
– Як вам сказати… З огляду на те, що художників було двоє, напевно. Хоча зараз по-новому знімають, розкадровки вже немає як такої, книга ось теж виглядає по-новому. А по суті, робота була та сама: закласти основу всього твору, а там все одно, книга це або фільм. Бачу, що тут відмінно вийшло!
Хочу відзначити роботу другого художника (Михайло Александров – ред.) – чудово, блискуче! Молодець, вийшло гармонійно, всі ці переходи, і з точки зору постановки, є декорації, є погода, фактурна вода, колірна гамма взагалі вдалася. Відмінна робота.

mak-7

– А немає бажання, щоб герої, як в мультфільмі, ожили, почали рухатися? І взагалі – наскільки робота над ілюстраціями відрізняється від роботи над мультфільмом в загальних рисах?
– А герої і так ожили: подивіться, яка динаміка, що не сторінка, так нові кадри, нові сценки, а озвучити і самим можна, просто вголос читати. З приводу відмінностей – звичайно, відрізняється, і сильно. Персонажі в мультфільмах місцями гротескні, навіть «виродки», велика голова – короткі ноги, або навпаки – величезні руки, безглузді носи… А в ілюстраціях до книг зовсім інша справа, малюю пропорції ближче до натуральних. Та й характери – в книзі автор все написав, а в мультфільмах свої якісь риси можна надати, зробити кульгавим, дилдою, взагалі, як побачиш.

mak-5

– Вам герої книги нікого не нагадали?
– У цьому і справа: видавець покликав мене малювати цю книгу в пам’ять про свою дитячу мрію, його улюбленим мультфільмом був якраз мій капітан. Коли в його руки потрапив текст, він відразу про мене і подумав, а я без вагань погодився, так і стали однодумцями. Але це, так би мовити, вже зовсім інша історія.
– А ось таке простеньке питання: що малювати найпростіше, а що – складніше?
– Нічого собі простеньке питання… Взагалі залежить все від умов роботи, тобто, над чим працюєш, подобається – не подобається, адже ключове слово – робота. Від тексту, від сценарію залежить, як робота піде – люблю, коли сюжет цікавий, як тут, в книзі. А так мені все одно, руки, ноги малювати… І, звичайно, гонорар, своє тихе щастя (сміється).

mak-10

– А за нову роботу візьметеся?
– У моєму віці таке питання задаєте (знову сміється). Так візьмуся, звичайно, давайте!
– Дякую Вам від усіх шанувальників – з виходом цієї книги їх обов’язково додасться!

Говорити с Радною Сахалтуєвим можна до нескінченності; слухати його спогади про людей-легенд, про улюблені мультики, але ми не стали відволікати його від привітань, а ще – від роботи, яка завжди чекає на нього за робочим столом. Здоров’я Вам, Майстре!

img_0286

Залишити коментар