Норвезьким монархам подарували бібліотеку з ненаписаних книг

korol_norvegii_1

Книги з «Бібліотеки майбутнього», які планується надрукувати лише в 2114 році, стали одним з подарунків для монаршої пари Норвегії, чий спільний 80-річний ювілей відзначається сьогодні в скандинавському королівстві. Мер Осло Маріанне Борген від імені міста вручила Їх Величностям 6 подарункових сертифікатів, які через 97 років можна буде обміняти на літературні збірники, що включають 100 творів, створених найбільш цікавими авторами нинішнього і наступних поколінь.
«Бібліотека майбутнього» – розрахований на 100 років спільний проект шотландської художниці Кеті Патерсон, влади Осло і столичної бібліотеки імені Карла Дейчмана (1705-1780) – норвезького промисловця і філантропа. Щороку протягом століття колекція, що зберігається в спеціальному залі бібліотеки Дейчмана, буде поповнюватися однією роботою великого сучасного письменника, поета або драматурга. Більшість авторів майбутньої антології поки ще не тільки не придбали світову популярність, але навіть не з’явилися на світло. Жоден зі 100 творів не опублікують до 2114 року, коли всі вони будуть надруковані на папері, для виробництва якого в травні 2014 року у лісі Нурмарка на північ від Осло було висаджено 1 тисячу ялин.

«Завдяки цьому арт-проекту у нас є можливість подарувати монаршому подружжю частинку міста і частинку майбутнього, – заявила Борген, слова якої наводить Норвезьке телеграфне бюро (НТБ). – Це подарунок не стільки Їх Величностям, скільки їх онукам і нащадкам онуків».

Як розповідала Патерсон в одному з інтерв’ю, ідея проекту прийшла до неї багато років тому, коли вона задумалася про те, що річні кільця дерев нагадують торець книги. За її задумом, збори «Бібліотеки майбутнього» будуть рости разом з молодими деревами, пов’язуючи минуле з майбутнім і людство з природою. Ялинковий гай розташований всього в 20 хвилинах ходьби від станції метро «Фрогнерсетерен». За словами Патерсон, перебуваючи в лісі серед майбутніх книг, можна відчути, як ялини, немов воду, вбирають нові рядки і глави майбутніх творів.

На сьогодні троє літераторів взяли незвичайний виклик – написати книги, які повинні будуть знайти відгук у серцях читачів з іншої епохи. Фонд «Бібліотеки майбутнього», який займається відбором авторів для проекту, в 2015 році отримав рукопис канадської письменниці і лауреата Букерівської премії Маргарет Етвуд. У травні 2016 року свою неопубліковану книгу фонду передав британський романіст Девід Мітчелл. В цьому році роботу над твором для «Бібліотеки майбутнього» має завершити ісландський поет і прозаїк Сьон Сігурдссон, більш відомий як автор текстів до пісень своєї знаменитої співвітчизниці Бьорк.

21 лютого королю Норвегії Гаральду V цього року виповнилося 80 років, його дружина королева Соня відзначить 80-річчя 4 липня. При цьому спільний ювілей, на який були запрошені представники більшості монарших будинків Європи, було вирішено відзначити 10 травня – за тиждень до головного національного свята Норвегії – Дня конституції.

Залишити коментар