“Розумна дитина” в гостях у Костя Лавра

lavro17

Художник Кость Лавро, всесвітньо відомий графік-ілюстратор, лауреат Шевченківської премії, дуже приємна та позитивна людина, запросив “Розумну дитину” до себе на каву. 

– Костянтине Тихоновичу, доброго дня, дякуємо за запрошення!

– Будь ласка, проходьте.

Оселя художника дуже затишна, світла та комфортна. На стінах багато картин. 

– Я будував цей дім приблизно 8 років, – ділиться з нами Костянтин Тихонович. – Не поспішав, хотілося якоїсь гармонії, хотілося, щоб кожному члену моєї родини та гостям було добре тут! 

Особлива гордість господаря – великий та доглянутий сад з невеличким городом.

– А де ваш знаменитий кіт, герой багатьох Ваших ілюстрацій?

– На жаль, він вже пішов з життя. 

– Так що, ми вже не побачимо більше Вашого кота в книжках?

– Думаю, що без котиків та песиків не обійдеться.

– Пане Костянтине, а давно Ви в своїй професії?

– Вже понад 30 років. Починав я у дитячому журналі “Барвінок” у 80-х, потім у найпотужнішому у свій час видавництві “Дніпро” (до речі, в ті часи платили гарні гроші). Потім був журнал “Соняшник”. Зараз працюю головним художником в одному з київських видавництв, в якому колись був співзасновником.

– Чи пам’ятаєте Ви, як починали співпрацю з видавництвом “Розумна дитина”?

– Ще б пак! Це було в 2006 році: власник запросив мене проілюструвати картонну книжку-іграшку з вмонтованим піаніно. І тут з’ясувалося, що у видавництві немає дизайнера. Я розповів про мою добру знайому і колегу Світлану Подопригоріну (зараз Світлана Єрко). Світлана швидко знайшла спільну мову з керівництвом, зараз вона є головним редактором у видавництві “Розумна дитина”, і всі книжки видавництва розроблені саме нею. 

– Другою Вашою роботою в “Розумній дитині” була книга “Пригоди бравого вояка Швейка” Ярослава Ґашека…

– Із задоволенням згадую цю роботу! До речі, видавництво запросило мене зробити ще декілька ілюстрацій для другого видання “Швейка” – домовилися в серпні почати… 

– Ваша остання робота в “Розумній дитині” – ілюстрації до поеми “Чистенький і Юрзи-Мурзи” Константини Малицької… 

– Справді цікава робота! Треба подякувати, перш за все, видавництву за таку знахідку – забута класика! Текст дуже якісний та змістовний.

– На останньому Книжкому Арсеналі відвідувачі залишали схвальні відгуки про цю роботу.
І хотілося б запитати, Костянтине Тихоновичу: у вас є якась мрія?

– Зараз я захоплений такою ідеєю: хочу зробити книжкову версію відомої кінострічки “За двома зайцями”. В інтернеті знайшов рекламні афіши 60-х років до фільму, і так захотілося зробити щось таке… 

– До речі, в планах нашого видавництва було видання твору Старицького з ілюстраціями нині вже покійного Сергія Якутовича. Але не склалося…

– Сумно, адже ми з Сергієм були старими друзями з 90-х років, разом працювали в Шевченківському комітеті. Світла пам’ять Майстру…

– В останній час в ЗМІ активно обговорюється тема захисту авторських прав. Вас цікавить ця проблема?

– Для мене це питання є дуже актуальним. Спритні ділки нахабно використовують твори митців без дозволу з комерційною метою, заробляють шалені гроші на вкрадених творах та хизуються безкарністю. Наприклад, нещодавно одна велика київська мережа торгових центрів два роки поспіль використовувала мої твори – зображення Святого Миколая, приваблюючи клієнітів. Звертався до поліції, ходжу до суду як на роботу… Це триває роками. Мені кажуть, щоб я це лишив, що немає сенсу боротися, але я – наївна людина, та досі вірю, що закон в нашій країні є. Колись я працював у Франції, і звідти отримую перерахування за мої авторські права чітко і сумлінно, хоча минуло вже кількадесят років з тієї пори. Може, колись совість прокинеться у тих, хто є відповідальними за те, щоб закон у нашій країні працював?..

– Дякуємо Вам, пане Костянтине, за Вашу гостинність і цікаву розмову!

– На все добре!

——————

В інтерв’ю використано малюнки Костя Лавра. Всі права захищені. Будь-яка спроба використати зображення без дозволу автора чи правовласника переслідуватиметься згідно чинного законодавства.

Залишити коментар