Шведський дослідник: планшет і телевізор – причина дефіциту інтелекту у дітей

«Показники інтелекту стали падати, коли народилося перше покоління дітей у батьків, які виросли в компанії телевізора», – говорить Мартін Інгвар

Тести IQ ясно демонструють: інтелект шведів падає. Шведський дослідник Мартін Інгвар (Martin Ingvar) виділяє кілька факторів, з якими це пов’язано. Головний лиходій цієї драми – використання дітьми телевізора і планшетів.

З тих пір як коефіцієнт інтелекту в 1930-і стали вимірювати за допомогою спеціальних тестів, інтелектуальна крива завжди йшла вгору. Ми ставали розумнішими, у міру того як розвивалися наші суспільства. Але в останні роки рівень IQ падає, причому досить швидко.

«Колишнє зростання коефіцієнта інтелекту звернуло в інший бік. У багатьох країнах інтелект падає, і Швеція – не виняток. Крива пішла вниз приблизно на початку нового тисячоліття», – розповідає Мартін Інгвар.

В ті часи, коли ми ще ставали розумнішими, саме стрімкий розвиток спостерігався в країнах з сильними системами шкільної освіти. Мартін Інгвар вказує, що є зв’язок між слабким рівнем викладання в школі, зростанням часу, який дитина витрачає на перегляд телевізора, і погіршенням показників IQ.

«Показники інтелекту стали падати, коли народилося перше покоління дітей у батьків, які виросли в компанії телевізора. У школах, куди ходили ці батьки, читання не було в пріоритеті. Знання, мова і інтелект йдуть пліч-о-пліч, і все це – важливий фактор успіху в житті. Статистично рівень IQ впливає як на тривалість життя і здоров’я, так і на здатність забезпечувати себе. Не треба бути братом Ейнштейна, щоб помітити, що сьогодні нашим соціальним системам кинутий виклик. Суспільству потрібно більше мізків, а не менше», – говорить Мартін.

Багато батьків дозволяють дітям розважати себе за допомогою планшетів, мобільних телефонів і комп’ютерів. Мартін Інгвар – не проти техніки, але він попереджає, що всі ці прилади заважають розвитку дитини.

«Багато дані свідчать про те, що у людей, які тільки слухають мову, наприклад, по телевізору або в планшеті, не так добре розвивається власна мова, як у тих, з ким розмовляють безпосередньо. Чим менше будинку розмов, тим більше люди “сидять” в телефоні, планшеті або дивляться телевізор».

Падіння рівня IQ призвело і до того, що старе і молоде покоління в Швеції помінялися місцями. Мартін Інгвар пояснює:

«У більшості країн молоді та освічені громадяни можуть більше, ніж літні. У Швеції зараз навпаки. Тут літні вміють більше», – підкреслює Мартін Інгвар, посилаючись на статистику Програми міжнародної оцінки компетенції дорослих (PIAAC), яку також називають «PISA для дорослих» (PISA – міжнародна програма з оцінки освітніх досягнень учнів).

«Свенська дагбладет»: Так чому в Швеції падає рівень інтелекту?

Мартін Інгвар: Ми точно не знаємо, але один з факторів – діти сьогодні замало грають. Заміна фізичних ігор дитини на планшет і телевізор впливає на розумові здібності. Дитина позбавляється важливого розвитку мовних навичок, в результаті формування абстрактного мислення сповільнюється, що в свою чергу впливає на інтелект. Ще один важливий фактор: в школі недостатньо уваги приділяється читанню. Таким чином, дитина з читаючої сім’ї отримує перевагу перед дітьми з сімей, де не читають. Читання – ефективний інструмент соціалізації в суспільстві.

Чому так важливо вимірювати коефіцієнт інтелекту?

Коефіцієнт інтелект, IQ, – це індикатор того, як складеться ваше життя. Хоча IQ – лише один з багатьох чинників. У дитини з хорошої сім’ї є в деякому роді «щеплення» від дефіциту інтелекту. Але якщо людина виросла в складних обставинах, ризик, що її життя буде важким, підвищується, і треба бути дуже обдарованою людиною, щоб домогтися успіху.

І що з цим можна зробити?

Простої відповіді немає, але все обертається навколо школи і освіти. Цим питанням треба приділити повну увагу, основне завдання – підвищити обсяги читання і рівень знань. Тоді тенденцію можна буде зупинити. Не можна, щоб все залишалося, як зараз, коли майже двоє з десяти учнів не закінчують школу і не можуть вступити до гімназії.

Джерело: Главком

Залишити коментар