Фахівці рекомендують “Правдиву історію адмірала Брехунеля”!

 

Повний текст – на сайті проекту Національної бібліотеки України для дітей “КЛЮЧ”.

Одне з найстаріших дитячих видавництв незалежної України «Розумна дитина» (Київ) від заснування спеціалізується на якісній вишуканій книжці для наймолодших подарункового формату та має значну сталу аудиторію шанувальників, які люблять і культивують (часто в кількох поколіннях поспіль!) родинне читання. Час-по-час воно радує читача також великоформатними вишукано ілюстрованими книжками для молодших школярів, кожна з яких має власну «родзинку» та стає культурною подією вітчизняного книжкового ринку й не лише. Адже до створення цих книг-«подарунків» залучаються культові художники-ілюстратори, котрим надається необмежена можливість для самовираження та оригінальні якісні тексти.

«Правдива історія адмірала Брехунеля» — саме таке видання. Це «важка», «величезна», «красивенна» й насправді вражаюча книжка, котру варто смакувати поволеньки, примостившись поряд із дідусем чи татом (мама з бабусею також будуть раді такому читанню! smiley), перепитуючи одне одного й регочучи, радіючи й насолоджуючись миттю порозуміння.

У чомусь ця переповнена кольором і світлом книжка нагадує родинний альбом чи навіть шухляду, де прадідів годинник сусідить із маминими шкільними щоденниками та внуковими минулорічними «секретиками» з табору. Відчуття це виникає завдяки гармонії співіснування у виданні двох культових ілюстраторів — Радни Сахалтуєва і Михайла Александрова.

А ще «Правдива історія…» відразу створює враження повноцінного «блокбастера»: настільки соковиті, «повнометражні» й вражаючі картини постають перед читачем (зокрема на розворотах із морськими пейзажами тощо); так детально та емоційно виписані портрети персонажів, акцентовано сцени. До речі, у сюжеті (як і має бути у кіно «світового рівня») діє інтернаціональний гурт героїв, яким, звичайно ж, доводиться спасати не лише себе, друзів, а й світ як мінімум. І, звичайно ж, провідну роль грає дівчинка!

Та хоча видавець позиціонував книжку найперше як своєрідне «кіно», насправді вона — ЧАРІВНА ЗАГАДКА, простий і дієвий спосіб «діалогу поколінь» у родині. Адже окрім захоплюючого детективного сюжету тут є ще купа «невідомого» й вартого розшифрування. Скажімо, хто такий Оле Лейсен (зазначений як «автор» і «режисер») і з якої саме мови перекладав його текст суперовий український дитячий письменник Сашко Дерманський? (Тут молодші читачі, особливо шанувальники Сашка Дерманського, можуть допомогти старшим із розгадкою smiley). Або чому насичені яскраві ілюстрації сусідять із ніби трішки «притіненими» й персонажі на них ледь відчутно «інакші»? (Тут, безсумнівно, старше покоління родини впізнає незабутніх героїв культових «Пригод капітана Врунгеля» й натякне молодшом на його «родинні зв’язки» з Брехунелем smiley). Цікаво також родиною «упізнавати» описані в тексті відомі на загал українські (й не лише) міста, розгадувати авторські натяки та «відсилання» до знаних дитячих книжок і фільмів тощо.

Щодо безпосередньо тексту історії, то це легке, динамічне, наповнене гумором і діалогами письмо з виразною мовою та яскравими описами.

Головні герої мають неповторну зовнішність й так само впізнавані, виразно індивідуалізовані в мові та вчинках характери. Колоритні й симпатичні не лише сам адмірал Брехунель, кок Мин Тай, боцман Янсен та його вихованка Тіллі, а й потішні поганці Гріша з Мішою та навіть морська свинка Роня.

Події розгортаються дуже швидко. Подібно до сцен у фільмі, кожний наступний невеличкий розділ — повноцінна пригода, що веде до нових карколомних сюжетних ходів і відкриттів. Тому читач постійно перебуває у русі й водночас бачить події — сцена за сценою — як окремі завершені картини, що, переконана, спрощує читання сучасній “екранозалежній” дитині.

Водночас текст розподілено таким чином, щоб можна було буквально «озвучити» кожний розворот (зокрема діалоги, котрі так і просяться до інсценізування). Що також сприяє зацікавленому читанню, проживанню книжки як ПОДІЇ власного життя.

Та якщо вам здалося, що це чергове видання «для реготання», маю заперечити.

За карколомним сюжетом і насправді іскристими діалогами ховається чимало важливих життєвих істин. Про важливість взаємоповаги й довіри, про силу людської сердечності й вагу вибору, про серйозність екологічних проблем і неймовірну красу подарованого нам Світу, про РІЗНІСТЬ людей і їхню СПІЛЬНУ потребу в розумінні й любові, про всеперемагаючу силу щирості й доброти.

На мою думку, ця світла сучасна книжка стане насправді ДОБРИМ подарунком для родин, у яких книжність і любов до читання — такий само дорогоцінний спадок, як і вишукані книгозбірні, де кожний томик відбиває красу й спроможність свого часу.

Так само вона буде окрасою будь-якої дитячої чи шкільної бібліотеки, даруючи радість живого читання поколінням книголюбів.

Наталя МАРЧЕНКО.

Залишити коментар