Чому фінські немовлята сплять у коробках

Вже 75 років всім майбутнім мамам Фінляндії надається коробка. У ній – набір одягу, постільна білизна та іграшки, а саму коробку можна використовувати в якості дитячого ліжечка. Кажуть, це допомогло Фінляндії досягти одного з найнижчих у світі рівнів дитячої смертності. Це традиція. Її сенс – дати всім дітям у Фінляндії рівні стартові можливості в житті, незалежно від того, в яких сім’ях вони народилися.

Пакет для новонароджених містить дитяче трико, дитячий спальний мішок, комплекти для прогулянок і для купання, а також підгузники, постільну білизну і невеликий матрац. Якщо покласти матрац на дно, коробку можна використовувати як ліжечко. І для багатьох дітей з різних соціальних прошарків картонна коробка стала першою ліжком в житті. Майбутні мами можуть вибирати між отриманням коробки або грошової допомоги, в даний час встановленого на рівні 140 євро. Однак 95% мам обирають коробку, яка, до речі, і коштує набагато більше.

Традиція обряду посвячення в матері сходить до 1938 року. Спочатку коробки видавали тільки сім’ям з низькими прибутками, але в 1949 році все змінилося.
“Законодавчо було визначено, що всім майбутнім мамам нададуть дитячу коробку, але для того, щоб отримати її, треба було звернутися до лікаря протягом перших чотирьох місяців вагітності”, – каже Хайді Ліевешті, що працює в Інституті соціального страхування Фінляндії – Kela.

Набори речей з часом змінювалися. Завдяки цьому закону мами не тільки отримували набір дитячих речей, але вагітні жінки потрапляли в поле зору лікарів і медсестер. У 1930 році Фінляндія була бідною країною з високим рівнем дитячої смертності – вмирало 65 з 1000 немовлят. Але протягом наступних десятиліть статистичні дані неухильно поліпшувалися. Міка Гісслер, професор Національного інституту охорони здоров’я та соціального забезпечення у Хельсінкі, вказує кілька причин. У 1940-х роках допомогли дитячі коробки і організація допологового догляду, а в 1960-х – поява національної системи медичного страхування і централізована мережа лікарень. Зараз, через 75 років, коробка стала частиною фінського обряду посвячення в материнство, об’єднуюча декілька поколінь жінок.

За матеріалами BBC News

Залишити коментар